Trappist-1 gezegenlerinin birinde yaşam olabilir!
BİLİM

Trappist-1 gezegenlerinin birinde yaşam olabilir!

03-08-2019

Dünya'dan 39 ışık yılı uzakta olan soğuk takımyıldızı Trappist-1, 2017 yılında gökbilimciler tarafından keşfedildi. Trappist-1 yıldızını çevreleyen yedi kayalık gezegen tanımlandı. Bu gezegenlerin bazılarında yaşam olabilme ihtimali bilim dünyasında büyük bir heyecan oluşturdu.

NASA’nın Spitzer uzay teleskopu, 21 günden uzun bir süre boyunca her gezegenin yıldızın önüne geçtiği günkü ışık düşüşünü ölçtü. Spitzer, yaşamın mümkün olduğu yaşanılabilir bölgede bulunan üç gezegen ve toplam da ise yedi gezegen tanımladı. Bu çalışma ile gezegenlerin boyutları, güneşlerinden uzaklıkları ve bazıları için yaklaşık kütleleri ve yoğunlukları belirlendi. Gezegenlerden bazılarının yüzünün kalıcı olarak güneşe dönük olduğu tespit edildi.

Yıldız sistemlerinden Trappist-1’in gezegenleri birbirine oldukça yakın. Gezegenlerden yıldıza en yakın olan Trappist-1b, en uzak gezegen ise Trappist-1h olarak tanımlandı. Trappist-1c, yıldızlara asla bakmayan tarafında küçük bir buz başlığına sahip kayalık ve sıcak bir gezegen olarak tanımlanıyor. Trappist-1d kayalıktır. Gündüz ve gece tarafını ayıran sınır boyunca sadece ince bir bölgede su olduğu tahminlerine yer veriliyor.

Trappist-1e ve Trappist-1f su ile kaplı olarak gösterildi. Trappist-1g, kayalık bir gezegen olmasına rağmen Neptün’ün atmosferiyle canlandırılıyor. Gökbilimciler, yaptıkları çalışmalar sonucunda sistemdeki gezegenlerden birinin demir çekirdeği olabileceğini öne sürdüler.

Astronomlar, yıldızın dördünü gezegeni olan Trappist-1e’nin %99.3 olasılıkla bir silikat-demir çekirdeğe sahip olabileceğini söylediler. Çekirdeğin en az gezegenin yarısını oluşturduğu tahmin ediliyor. Araştırmacılar, demir çekirdeğin, gezegenin çapının %50’si ile %78’i arasında olduğunu tahmin ediyorlar.

Trappist-1e’nin yedi gezegen arasından en soğuk olduğu düşünülüyor. Ancak içlerinden Dünya ile en benzer olan Trappist-1e’dir. Trappist-1e, Dünya’nın yaklaşık 0.9 katı büyüklüğünde.  Trappist-1e’nin yoğunluğu 5.6 g/cm3 olup Dünya’nın yoğunluğundan (5.51 g/cm3) biraz daha yüksek. Demir çekirdeğe sahip Trappist-1e’nin manyetosferi de olabilir. Dünya gibi manyetosferleri olan gezegenler, radyasyonu veya kozmik radyasyonun etkilerini hafifletebiliyor veya engelleyebiliyor. Bu da tüm canlı organizmaları zararlı ve tehlikeli sonuçlardan koruyor.

Columbia Üniversitesi Cool Worlds Laboratuvarı’dan iki araştırmacı, Trappist-1e hariç diğer gezegenlerde yaşam belirtisi olacak bir bulguya rastlamadı. Ancak çalışmalar devam etmekte. Isı ve su kaynaklarının varlığı incelenen gezegenler, Dünya dışında bir yerde yaşamın olup olmadığını bulmak için atılan önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Yorumlar