Türk iki lise öğrencisi alt yazılı gözlük icat etti!
SAĞLIK

Türk iki lise öğrencisi alt yazılı gözlük icat etti!

25-02-2019

Düzce’de yaşayan iki lise öğrencisi, işitme engellileri hedef alan yeni bir proje geliştirdi. Ortaya çıkan bu proje, işitme engelli bireylere konuşmaların, yazılı olarak aktarılmasını sağlıyor. Kodlama detaylarına varıncaya kadar alt yazılı gözlük ile ilgili hemen her çalışmayı Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akyürek isimli iki kafadar yaptı.

Sesleri alt yazıya çeviren “alt yazılı gözlük” mucizesi

Adem Akkuş danışmanlığında geliştirilen proje BİLSEM çalışmaları kapsamında değerlendirildi. İşitme engellileri hedef alan bu çalışmadan dolayı öğrencileriyle gurur duyan Akkuş, bu sistemin çok daha iyi noktalara gelebileceğini belirtiyor. Öğrenciler ile halen proje üzerinde çalışmalar yürüten ekip, geliştirilen yazılımın daha da kapsamlı olarak çalışabilmesini hedefliyor.

Gözlüğün sol kenarında bir LED ekran yer alıyor. Geliştirilen mikrofon sistemi ile ilk olarak dış sesler alınıyor. Sonrasında ayna görevi gören özel LED ekrana bu sesin yazılı karşılığı yansıtılıyor. Kişinin gözlük camından rahatlıkla görebildiği bu yazılar, işitme engelliler ile çok daha akıcı bir iletişim kurma sürecini müjdeliyor.

Düzce’de yaşayan iki lise öğrencisi kafadarın ortaya attığı bu projeyi Dijitron TV ailesi olarak sonuna kadar destekliyoruz. Gelişmelerin takipçisi olacağız ve alt yazılı gözlük hakkındaki tüm gelişmeleri tam da buradan sizlere aktaracağız.

Yorumlar