Türkiye elektrikli otomobil üretimine odaklandı
TEKNOLOJİ

Türkiye elektrikli otomobil üretimine odaklandı

27-07-2019

Çevreye duyarlı yapılarıyla ilgi odağı olan elektrikli otomobiller, otomotiv endüstrisinin geleceği olarak görülüyor. Ülkemizde elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşması için çalışmalar hızla devam etmekte. Bu araçların, Türkiye’nin ihracatına da önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

İTÜ OTAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), otomotiv sektöründe üretim öncesi Ar-Ge, test ve değerlendirme çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla 2004 yılında kuruldu. OTAM, elektrikli ve hibrit araçlar, internet erişimi ve kablosuz yerel ağı bulunun otomobiller ile sürücüsüz (otonom) araçlar alanında çalışmalarını sürdürüyor.

İTÜ OTAM, İTÜ kuruluşlarından MEAM’ın (Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi) işletmesini üstlendi. İTÜ OTAM CEO’su Kenan Çolpan, elektrikli ve hibrit araçlar, akü yönetimi ve şarj sistemleri geliştirme, simülasyon tabanlı test gibi alanlarda büyük başarılara imza atmak için çalışmalarını devam ettireceklerini söyledi.

OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan ise MEAM’ın faaliyetini devralarak önceliklerinin, araçların yetkinliklerini artırmak olduğunu belirtti. Özcan, ilk adımların atılmasında test merkezlerinin etkin bir şekilde çalışmasının önemini vurguladı.

Elektrikli araçlarla ilgili bir haber de Avusturya merkezli mühendislik firması AVL’nin İstanbul şubesinden geldi. AVL, ilk hibrit sürücüsüz aracın test sürüşlerine hazır olduğunu açıkladı. Uluslararası güvenlik standartlarına uygun olarak geliştirilen otonom araç, ilk önce L2 seviyesinde test edilecek. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen model, farklı tipte araçlara uygulanabilecek. Araçta bulunan algoritmalar sayesinde direksiyon, yavaşlama ve hızlanma kontrolü araç tarafından yönetilecek. Ayrıca araç, otoyolda ilerlerken kendi şeridinden çıkmayacak. Geliştirilen araç, trafik kurallarına uyacak ve kendi hızını belirleyebilecek. Herhangi bir problem durumunda müdahale etmek için gerekli kontrol, yapay zekaya bırakılacak.

Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren Kodeco da elektrikli bir araç ile karşımıza geliyor. Kodeco, ilk olarak güneş enerjisi ile çalışan Ecotour adında araç geliştirmişti. Şimdi ise %90’dan fazlası yerli olan bu araca Ecomod adını verdi. Ecomod, 90 km/sa maksimum hıza çıkabilecek. Bu araç ilk olarak İTÜ Maslak kampüsünde görücüye çıkacak. Aracın enerji tüketimi, park yapması ve mobil dijital ortama bağlantısı yeni nesil ulaşım yöntemlerine uygun olarak tasarlandı. Kodeco Genel Müdürü Kerem Odabaşı, aracın prototipinin hazır olduğunu ve kısa mesafelerde kullanılabileceğini söyledi.

Kodeco ayrıca FEV Türkiye ile birlikte  Otomod adlı elektrikli ve otonom başka bir araç daha geliştiriyor. Otomod, hastane, havaalanı ve üniversite kampüslerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Tamamen yerli olan bu aracın 2,5 yılda tamamlanması bekleniyor. Otomod, mobil uygulama ile çağrılabilecek ve sıfır emisyon ile yolcularını taşıyacak. Çalışmaları devam eden aracın, test sürüşlerine çok yakında İTÜ Ayazağa kampüsünde başlanacak.

Yorumlar