Uçak kanatları için metal köpük geliştirildi
BİLİM

Uçak kanatları için metal köpük geliştirildi

23-10-2019

Uçak kanatları için metal köpük geliştiren araştırmacılar, bu çalışmayla uçakların performansının artmasını hedefliyor. Henüz prototip aşamasında olan bu metal köpük, gelecekte ticari olarak kullanılabilir.

Uçak kanatları için metal köpük gelecekte kullanılabilir mi?

Günümüzde uçak kanatlarında hafif ve mukavemeti yüksek olduğu için alüminyum kullanılıyor. Ancak araştırmacılar, bu malzeme teknolojisini daha iyiye ulaştırmak için yeni bir kanat malzemesi üzerinde çalışıyor.

Metal köpük ismi verilen yeni malzeme, çelik kompozit metal köpük (CMF) ve epoksi reçinenin kombinasyonundan oluşuyor. Alüminyum ile hemen hemen aynı ağırlığa sahip olan CMF, uçak kanatlarının yine hafif olmasını sağlıyor. CMF’ye eklenen epoksi reçine ise uçak kanadının mukavemetini artırıyor ve daha dayanıklı hale getiriyor. Böylelikle uçakların daha yüksek hızlara ulaşması durumunda, en hassas bileşen olan kanatlarda herhangi bir sorun yaşanmaması amaçlanıyor.

Alüminyum ile metal köpük karşılaştırıldığında CMF-reçine kombinasyonunun mukavemet yönünden yüzde 50, temas yönünden ise yüzde 130 daha iyi olduğu belirtiliyor.

Yorumlar