Voyager 2 yıldızlararası alana çok yaklaştı

08/10/18

Voyager 2’nin ölçülen verilerinde, Ağustos ayı sonundan beri kozmik ışınlarda yüzde beş artış olduğunu tespit edildi. Bu durum, yıldızlararası alana girmeye yakın olduğunu gösteriyor.

NASA, Curiosity’nin ikinci beynini aktif etti

05/10/18

2012 yılında Mars’a gönderilen Curiosity keşif aracı, yaşanan teknik sorunlardan dolayı bir süredir Dünya’ya sinyal gönderemiyordu. NASA bu nedenle Curiostiy’nin ikinci beyini aktive etmeye karar verdi.

Japonya Ay’a üs kuracak

01/10/18

Tokyo merkezli startup iSpace, 2020 yılında Ay’a araştırma aracı gönderecek. Böylelikle iSpace Ay’ın kolonileşmesi gibi görevlerde çalışacak.

Hindistan'ın Mars görevinden yeni fotoğraflar geldi

26/09/18

Hindistan Uzay Araştırma Teşkilatı'nın (ISRO) 5 Kasım 2013'te başlattığı Mars yörüngesine uydu göndermeyi hedefleyen the Mars Orbiter görevi, 24 Eylül 2014'te -ilk denemede- başarıyla gerçekleştirilmişti.

Hayabusa-2 asteroide inmiş olabilir

22/09/18

Japonya'nın uzay ajansı JAXA, asteroidin yüzeyine 2 keşif robotu göndermeyi başardıklarını ve bunun tarihi bir olay olduğunu aktardı.

Nükleer füzyona bir adım daha yaklaşıldı

21/09/18

Bilim insanları, uzun zamandır yıldızlara güç veren tepkime türü olan nükleer füzyonu gerçekleştirmek için çeşitli çalışmalar yaptı. Günümüze kadar yapılan araştırmalar kısmen başarılı olsa da sürdürülebilir olamadı.

Mars görevine radyasyon engel olabilir

20/09/18

Mars’a ilk insan görevinin son derece tehlikeli olduğu konusunda şüphe yok. Bunun tehlikenin ana nedeni ise astronotların maruz kalacakları radyasyon miktarının, bir insan için sınır kabul edilen maksimum dozu aşabilecek olması.

Uzayda spor yapılabilir mi?

18/09/18

Hem toplumda kaynaşmayı sağlaması hem de sağlıklı yaşam açısından büyük öneme sahip olan spor faaliyetlerinin, insanlığın bir sonraki hedefi olan uzayda nasıl hayatımızda olacağı merak konusu.