Vestel ve YGA ortaklığıyla geliştirilen akıllı baston: WeWalk
TEKNOLOJİ

Vestel ve YGA ortaklığıyla geliştirilen akıllı baston: WeWalk

05-12-2018

Vestel mühendisleri ile YGA (Young Guru Academy) ortak çalışması sonucu geliştirilen akıllı baston WeWalk, engelli insanlara yardımcı olmak amacıyla tasarlandı.

WeWalk tamamen yerli tasarımıyla tüm dünyada ses getirdi

Engelli insanların sosyal hayata katılımını desteklemek için tasarlanan ve önemli teknolojik özelliklerle sahip olan WeWalk, Amerika’da düzenlenen Edison ödüllerinde Sağlık ve İyi Yaşam kategorisinden altın ödülle ayrılmıştı.

Tamamen Türkiye’de geliştirilen WeWalk, üç temel özellik doğrultusunda geliştirilmiş;

► Engel algılama özelliği, bireyin göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engelleri tespit edilmesini sağlıyor. Bunlar genelde ağaç dalı tabela gibi engeller.

► Telefonla entegrasyon konusunda bluetooth teknolojisiyle donatılmış cihaz, bildiri alma gibi özelliklerin yanında navigasyondan verileri alıp yön bulmaya da yardımcı oluyor.

► Geliştiricilerin uygulama geliştirebilmesi için açık platform olarak tasarlanmış. Böylece çeşitli uygulama ve fikirlerle hem kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına daha kolay cevap verebilecek ve daha farklı fikirlerle ürün sürekli geliştirilebilecek.

WeWalk, üzerinde barındırdığı jiroskop, ivmeölçer, pusula sensörleri ile sürekli hareketleri takip ediyor. Bununla birlikte titreşim motorlar mikrofonları ile de kullanıcısına geri tepki sağlayabiliyor.

Oldukça ergonomik olarak tasarlanmış baston ucundaki bileklik sayesinde düşmelere karşı kendisini koruyor. Tam başparmağın hizasına gelen dokunmatik yüzey ile kontrolleri sağlarken barındırdığı yüksek kapasiteli pil ve düşük güç tüketen Bluetooth ile sürekli telefona bağlı kalabiliyor. Bu sayede en basitinden yön bulmak için telefondan veri çekebiliyor.

2019’un ilk çeyreğinde gönderimine başlanılacak projede perakende satışı Vestel sırtlamış durumda. WeWalk’un fiyatı henüz net olmasa da 1000 TL’nin altında olacak gibi görünüyor. Ürün yakın zamanda Vestel mağazalarında ve Vestel.com.tr’de satışa sunulacak.

Tüm ayrıntılar ve iletişim için wewalk.io adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar