Volkswagen kuantum bilgisayar kullanacak
TEKNOLOJİ

Volkswagen kuantum bilgisayar kullanacak

06-11-2018

Volkswagen kuantum bilgisayarlı trafik kontrol sistemi ile ulaşımda harcanan bekleme sürelerini kısaltmayı hedefliyor.

Sistem toplu taşıma araçlarını da kapsıyor

Volkswagen, D-Wave'in yardımıyla ve kuantum bilgisayarların gücüyle, ulaşım bilgilerini daha iyi işleyebilen bir sistem sunuyor. Bu sistem ile taksiler ve halk otobüsleri gibi hizmetlerin performansını artıran bir trafik yönetim sistemi öneriliyor.

Volkswagen’in sistemi, tüm bu verileri işlemek, optimize etmek ve doğru trafik bilgilerini uygulamak için bir kuantum algoritması kullanıyor. Bu sayede de hareket halindeki tüm araçların bilgisi tek sistemden işleniyor ve tek elden daha verimli bir kontrol sağlanmış oluyor.

Önerilen sisteme göre, toplu taşıma araçları yolcularına daha iyi hizmet verebilecek, taksiler bekleme sürelerini kısaltacak ve yolculara daha hızlı bir hizmet sunabilecek. En önemlisi de otomobiller şehir sokaklarında trafiğe engel olmayacak şekilde yönlendirilecek. Algoritma bu araçları en hızlı yola yönlendirecek ve tıkanıklığı engellemiş olacak.

Şirket, projeyi Lizbon'daki WebSummit'te sundu ve şehirlere satılabilecek ticari bir girişim olarak konumlandırmakta. Volkswagen, Barselona'da bu algoritmayı test etmek istediğini ve başarılı olursa herhangi büyüklükteki bir şehre ölçeklendirilebileceğini söyledi.

 

Kaynak: https://www.engadget.com/2018/11/05/volkswagen-quantum-computer-traffic-management/

Yorumlar