Yakın tarihte yapay zekanın yok edeceği 3 meslek dalı
GÜNDEM

Yakın tarihte yapay zekanın yok edeceği 3 meslek dalı

26-02-2019

Yapay zeka her geçen gün daha ileri noktalara taşınıyor ve insanlığa olan getirileri artmaya devam ediyor. İnsanlar tarafından oluşturulan bilgisayar odaklı bir düşünce sistemi olarak tanımlayabileceğiniz yapay zeka hemen her yerde kullanılabilir durumda. Hayatın cilvesi olsa gerek bu sistemler bizleri işinden edebilir. Gelin hep birlikte saf dışı kalacak mesleklere bakalım.

Yapay zeka asistanları tarihe gömebilir

Yapay zekanın çıkış yeri zaten akıllı telefonlar ile birlikte hayatımıza giren dijital asistan teknolojileridir. Birçok farklı program üzerinden adınıza bilgi alıp, bunları bir insandan çok daha hızlı şekilde organize edebilen yapay zeka çok ciddi bir gelişim gösteriyor. Google tarafından yapılan son etkinlikte adınıza arama yapıp, randevu dahi alabilen Google Asistan tanıtılmıştı. Hal böyle olunca yapay zekanın yaygınlaşması ile birlikte asistanlar ve sekreterler muhtemelen koltuklarını yapay zeka karşısında kaybedecekler.

Yapay zekalı sunucular geleli çok oldu

Çin ve diğer birçok Dünya ülkesinde yapay zekalı sunucu modelleri geliştiriliyor. İnsanların her gün izlediği haber ve video sunumlarında kullanılmak üzere geliştirilen sunucular, gerek görüntü gerekse de yapay ses açısından istenileni tam olarak erebiliyor. Hal böyle olunca günümüzde özellikle televizyonculuk sektöründe çalışan sunucuların çok yakın tarihte yapay zeka ile savaşacakları tahmin ediliyor. Elbette yapay zeka her ne kadar gerçekçi olursa olsun, insanlar gerçek bir “insan” olmadığını bildikleri sunuculardan pek haz etmeyecektir. Bu sunucular için kurtuluş bahanesi olabilir.

Sağlık sektöründe ciddi değişimler yaşanabilir

Bu söylenenler elbette ihtimalden ileriye gidemiyor. İnsanların yaptıkları işleri, yine bir insan yapısına güvenmek nasıl karşılanır? Ne gibi sonuçlar doğurur? Bunların hiçbiri şu an için kesin değil. Ancak ve ancak bu verileri kullanmaya başladığımız zaman bu neticeleri elde edebileceğiz. Sağlık sanayisinde geliştirilen ilaçlar için yepyeni kimyager görevli yapay zekalar geliştiriliyor. İlaç kopyalama yöntemlerinde yapay zeka en düşük maliyeti sunuyor. Aynı şekilde hasta hikayesini tahlil edebilen yapay zekalarda geliştiriliyor. Bu gidişat somut neticelere ulaşmaya devam ederse, doktorlar ve ilaç üreticileri de tehlikeye girebilir.

Yorumlar