Yapay zeka ile piyano öğrenebilirsiniz!
DİJİTART

Yapay zeka ile piyano öğrenebilirsiniz!

27-03-2019

Google piyano oyunları kadar yaratıcı olmasa da, içerisinde yapay zeka barındıran yenilikçi bir sistemi çıkardı. Bu sayede hiç piyano çalmayı bilmeyen birisi bile, 8 kademeli piyano klavyesinde gezinerek iyi bir besteye imza atabilecek. Makine öğrenmesi sayesinde kişinin bastığı notalar ve ardından gelebilecek varyasyonlar hesaplanabilecek.

Yapay zeka ile piyano deneyimi: Piano Genie

Piyano Genie isimli temel uygulama metodu hem fiziki anlamda çalışabiliyor, hem de tarayıcı üzerinden deneyim sunabiliyor. Bu sistem 8 parçalı bir tuş düzeninden meydan gelmiş. Bu tuşların her biri farklı amaçlara hizmet ediyor ve her biri yapay zeka tarafından duruma göre bazı nota aralıklarına atanıyor. En azından en basit mantık bu şekilde anlatılabilir.

Sonrasında kişinin dokunuşlarına göre kulağa en iyi gelebilecek varyasyonlar tespit ediliyor ve ortaya düzenli bir nota sıralaması çıkarılıyor. Bu sayede nota bilgisi olmayan bir insan bile kolaylıkla kendi bestesini yapabiliyor ve en azından gelecekte yapabileceği çalışmalar hakkında temel bilgiye sahip olabiliyor.

Google piyano öğrenmek isteyenler için bu servisi tarayıcılar üzerinden ücretsiz olarak sunuyor. Buraya tıklayarak erişebileceğiniz site üzerinden klavyenizi kullanarak deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Klavyeniz üzerinden “A-F” ve “J-Ş” tuş aralıklarını kullanarak sizlere yardımcı olan yapay zekaile birlikte üstün bir piyano deneyimi yaşayabilirsiniz.

Elbette sistem daha da geliştirilecek ve piyano öğrenimi üzerine metot özelliği taşıyan bir ürün ortaya çıkarılacak. Şimdilik 8 tuşlu bir kombine yapay zeka desteği ile birçok farklı nota varyasyonuna imza atabilen bir sistem olarak Google servler’larında bulunuyor.

kaynakca
Kaynaklar
https://interestingengineering.com/fake-it-to-make-it-with-piano-genie?utm_source=rss&utm_medium=article&utm_content=23032019

Yorumlar