Yapay zeka kanser teşhisinde insanlardan daha başarılı
TEKNOLOJİ

Yapay zeka kanser teşhisinde insanlardan daha başarılı

16-10-2018

Dünya çapında meme kanserinin neden olduğu yarım milyon ölümün nedenlerinden yüzde 90'ı metastazın sonucudur. Naval Medical Center San Diego ve Google AI'daki araştırmacılar, lenf nodu biyopsilerini otonom olarak değerlendiren kanser tespit algoritmalarını kullanarak bir çözüm geliştirdiler.

Yapay zeka %99 doğrulukla çalışıyor

Araştırmacılar, patologlardan daha büyük bir doğrulukla metastatik* meme kanserini yakalayabilen LYNA kodlu bir derin öğrenme aracı geliştirdiler.

Testlerde, alıcı işletim karakteristiğinin (AUC) altında yüzde 99'luk bir alan elde etti. Bu, son zamanlardaki bir değerlendirmeye göre patologların başarı oranından daha fazla.

LYNA, bir yardımcı olarak hizmet verirken daha da etkili. Simüle edilmiş tanıları gerçekleştiren patologlar, derin öğrenme tekniğinin işlerini kolaylaştırdığını buldu. Sistem, kaçırılan mikro-metastaz oranını sadece bir "iki kat" ile azaltmakla kalmadı, inceleme süresini yarı yarıya bir dakikaya indirdi.

Başarının ardından testler yine de devam edecek ancak birçok uzman teşhisin hızında oldukça fayda sağlayacak bir çalışma olarak değerlendirdi.

*: Orijin dokusundan ayrılan kanserli hücreler, dolaşım veya lenf sistemleri yoluyla vücuttan geçerek vücudun diğer kısımlarında yeni tümörler oluştururlar.

 

 

Kaynak: https://ai.googleblog.com/2018/10/applying-deep-learning-to-metastatic.html

Yorumlar