Yapay zeka sürücüleri uyaracak
TEKNOLOJİ

Yapay zeka sürücüleri uyaracak

03-12-2019

Avustralya’da yapılan yeni düzenlemeyle, yapay zeka sürücüleri uyaracak. Telefon kullanan sürücüler için ilk uyarıdan sonra ceza sistemi de uygulanacak.

Yapay zeka sürücüleri telefonla ilgilenmemeleri için uyaracak

Araç üreticileri, araç içi kamera sistemleriyle yapay zekayı entegre ederek sürücüleri telefonla konuşma ve uykulu olma gibi durumlar için uyarabiliyor. Ancak Avustralya Hükümeti, sürücünün seçimine bağlı kalacak bu durumu, zorunlu hale getirmek için yeni bir çalışmaya imza attı.

Otoyollara konulacak yeni kamera sistemleriyle, yoldan geçen araç sürücüleri takip edilecek. Yapay zeka desteğiyle incelenecek olan görüntülerde, sürücünün telefonla konuştuğu tespit edilirse, plaka tanıma aracılığıyla sürücüye yazılı bir uyarı verilecek. Eğer bu durum tekrarlanırsa, beş defaya kadar 344 dolar tutarında ceza kesilecek. Okul bölgelerinde ise 1780 dolarlık ceza uygulanacak.

Avustralya Hükümet, bu uygulamayla sürücülerin dikkatlerini bozacak şekilde telefonla ilgilenmelerini önlemeyi planlıyor. Trafik kazalarına direkt olarak sebebiyet veren sürüş halinde telefon kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Yorumlar