Yapay zekanın sınırı var mı?
TEKNOLOJİ

Yapay zekanın sınırı var mı?

07-11-2018

Gelecekte yapay zeka süper güçlü hale gelebilir. Ancak Bath Üniversitesi'nden Dr. Joanna Bryson'un da söylediği gibi; bu onu hala bir insan yapmaz.

Bath Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri'nden Dr. Joanna Bryson, geçtiğimiz yirmi yıl boyunca yapay zeka gelişiminin ardındaki etik ve psikoloji hakkında önemli araştırmalara imza atan bir bilim insanı. İşte Dr. Joanna Bryson'un yapay zekayla ilgili önemli açıklamaları:

Soru: Günümüzde yapay zeka alanında yapılan en önemli çalışma olarak neyi görüyorsunuz?

JOANNA BRYSON: İşaret edeceğim iki ana alan var. Birincisi, yapay zeka tekniklerini standart sistem mühendisliğine dahil etmek ve tasarım izlenebilirliğini belgelemek için güvenli bir araç geliştirmek. Diğeri ise akıllı telefonların, bağlantıların ve diğer teknolojilerin dünyayı nasıl değiştirdiğini ve daha önce hiç görmediğimiz şeyleri algılama kapasitemizi arttırmanın yanı sıra, yapay zekayı topluma entegre etmek.

Yönetişimin, yönetmelikten daha iyi bir terim olduğunu düşünüyorum. Bu teknoloji nedeniyle değişen şeylerden biri de bireyleri bu kadar çok güçlendirmesidir.

Yapay zeka gelişimi hızlı gerçekleşiyor ancak aynı zamanda daha güçlüyüz. Bütün bu teknoloji bizi daha akıllı yapıyor. Kişisel olarak, yıldan yıla ne kadar hızlı ilerleme kaydedildiğine inanamıyorum.

Soru: İnsan zekası, yapay zeka tasarlamak için en iyi model midir? Ya da daha iyi olabilecek farklı bir yaklaşım var mıdır?

JOANNA BRYSON: Yaptığımız çoğu yapay zeka, insan zekası gibi bir şey değil. Sadece bizim için farklı alt problemleri çözmek için makineler kullanıyoruz. Sonra insanlar, “Kimse gerçek yapay zeka üzerinde çalışmıyor” diyor. Hayır, bu gerçek yapay zeka. Yapabileceğimiz en kötü şey, tam olarak bir insan gibi bir şey yapmaya çalışmaktır. Her şeyden önce 8 milyar insan var. İnsan gibi bir yapay zeka yapmaya çalışmak, çok pahalı bir insan olurdu.

‘En iyi algoritmaya sahip olmak’ sizi eski mode insan hatalarından uzaklaştırıyor.

Soru: Zeka ile ilgili çalışmalarınızda, yapay zekanın gelişimine yaklaşımınızı etkileyen, öğrendiğiniz şaşırtıcı şey neydi?

JOANNA BRYSON: Üniversite öğrencisiyken, beynin nasıl çalıştığının konuşulduğu bir sınıfta oturuyordum. Birisi gözlerinin etrafındaki şeyleri izlemesine izin veren sinir devresini açıkladı. “Gözlerim hareket ediyor, onlar benim bir parçam, benim davranışım. Yine de, davranışımı etkileyen bilinçli kontrol altında olmayan otomatik bir devre var; algıladıklarımı değiştiren bu. Bu ahlak için ne anlama geliyor? Ben kimim? Bu, bilinç hakkında ne anlama geliyor? ”Bu, hatırlayabildiğim en akıl almaz şeydi.

Benim için başka bir şey, beynin farklı bölümlerinin neden farklı mimarilere sahip olduğunu anlamak olmuştur. Farklı biçimlerde bağlanan farklı nöron türleri vardır. Biyoloji neden iyi bir cevap bulamadı? Çözmeye çalıştığınız alt problemlere bağlı olarak farklı bir şekilde optimize edersiniz. Bunu öğrendiğimde çok güzeldi.

Şu an çalıştığım en büyük sorun; insanlar daha büyük bir pasta yapmayı ve daha sonra bu pastayı bölmeyi nasıl öğrendiği.

Kaynak: https://blogs.thomsonreuters.com/answerson/recognizing-the-limitations-of-artificial-intelligence/

Yorumlar