Yeni nesil checkup hizmeti: Sağlık kabinleri
POPÜLER

Yeni nesil checkup hizmeti: Sağlık kabinleri

16-04-2018

Dubai merkezli bir teknoloji firması sağlık kabinleri geliştiriyor. Bu yeni teknoloji sayesinde hastalar ya da sağlık kontrollerini düzenli takip etmek isteyen kişiler, birkaç dakika içinde sağlık kontrollerini yapabilecek ve tıbbi rapor alabilecekler.

Şirket, müşterilerinin tüm vücut taramalarını kendi başlarına yapabilmelerine imkan sağlayacak yapay zeka ile çalışan sağlık kabinlerinin kurulması için Dubai yetkilileri ile çalışıyor.

Sağlık kabinlerini geliştiren şirket Bodyo’nun CEO’su Tariq Hussein şunları söylüyor:

“İzlediğimiz şey, kan şekeri ve tansiyonun yanı sıra, yağ kütlesi, kas kütlesi, hidrasyon, boy ve kilonun oluşturduğu vücut kompozisyonudur. Daha sonra bu bilgiler hastanelere gönderilebilir, bilgiler izlenebilir ve eğer bir sorun varsa, hastaneler potansiyel hasta veya müşteriyi arayabilir. Ayrıca ciddi bir sorun ortaya çıkmadan hastayı çağırabilirler.”

Sağlık kabinleri, 2018’in ikinci yarısında…

Hussein’in açıklamasına göre, bu sağlık kabinleri Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde, 2018’in ikinci yarısında tam olarak faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Bu yeni teknolojiye halkın daha kolay ulaşmasını sağlamak için alışveriş merkezlerine, eczanelere, spor salonlarına hatta süpermarketlere sağlık kabinlerini konumlandırmayı amaçlıyor.

Bodyo, maliyetleri düşük tutmak ve kabinlere sürekli erişim sağlamak için bu makineleri halka açık alanlara kiralayacak. Şirket, bu makineleri mekanların sahiplerine ayda 1000 dolar ile 1400 dolar arası bir ücretle kiralayacak.

Ancak müşteriler, devlet destekli bu hizmeti ücretsiz olarak alacaklar.

(Kaynak: Reuters, Dijitron.TV)

Yorumlar