YouTube’da ebeveyn kontrolü nasıl sağlanır?
TEKNOLOJİ

YouTube’da ebeveyn kontrolü nasıl sağlanır?

04-08-2019

Günümüzün en popüler video içerik platformu YouTube, son dönemde özellikle çocuklar tarafından da ilgi görüyor. Telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlara ulaşmanın kolay hale gelmesiyle küçük yaştaki kişiler, YouTube’da saatlerini geçirebiliyor. Eğlence ve bilgi dolu birçok yayın bulunmasına rağmen çocuklar için olumsuz etkileri olabilecek videolar da bulunuyor. Ayrıca çocukların YouTube’da uzun süre geçirmesi de çocukların gelişimi ve sosyal hayatı için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin, çocuklarının YouTube geçirdikleri zamanı ve içerik tercihlerini takip etmesi ve kontrol etmesi büyük bir öneme sahip.

Çocuklarınızın YouTube’da güvenli ve daha verimli zaman geçirmesi için “Kısıtlama Modu” özelliğini aktif edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

YouTube İçerik Sınırlama

1)Öncelikle kullanıcı hesabınızla YouTube’a giriş yapın ve sol tarafta yer alan ayarlar bölümüne tıklayın.

2)Daha sonra sayfanın en alt kısmında yer alan kısıtlı mod bölümüne tıklayın. Burada istediğiniz şekilde kısıtlamayı yapabilirsiz.

Not: Bu seçenek Andorid ve iOS’te fitrelemele olarak adlandırılmaktadır.

YouTube’da çocuklar için uygunsuz gördüğünüz videoları şikayet ederek kısıtlama modu ağına eklenmesini sağalyabilirsiniz. Ayrıca YouTube uygulaması yerine, YouTube Kids uygulamasını kullanmalarını sağlayarak da kesin çözüme ulaşabilir. Ancak şu anda ülkemizde kullanımda YoTube Kids uygulamasının, çok kısa bir süre içinde ülkemizde de yayınlanması bekleniyor.

Yorumlar