Zafer Oyunları projesi geliyor!
OYUN & SİNEMA & MÜZİK

Zafer Oyunları projesi geliyor!

15-09-2019

Türkiye Büyük Zaferin 100. Yılını 100 diital oyun ile karşılamaya hazırlanıyor. Temelleri, Oyunla Gelecek Oyun Geliştirme Yaz Kampı’nda atılan “Zafer Oyunları” projesi için kamu kurumları, özel iştirakler, akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve oyun geliştiriciler bir araya geliyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı arifesinde oyunseverlerin çok ilgisini çekecek sürpriz bir buluşma gerçekleşti. Büyük zaferin yüzüncü yılını (2022), 100 dijital oyun geliştirerek kutlamak isteyen kamu, stk ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir platform, bir “arama konferansı” düzenledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Bilişim Vadisi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı, Savunma Sanayi Bakanlığı ve bazı şirketleri, ilgili üniversiteler, ilgili sivil toplum örgütleri ve oyun şirketlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

“ZAFER OYUNLARI”

Proje, “oyun geliştiren gençlerin ‘zafer oyunları’ başlığı çerçevesinde milli mücadele yıllarında yaşananları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi koşullarda hangi değerler üzerine kurulduğunu anlatan oyunlar üretmesi” üzerine şekilleniyor. Çok yönlü, çok dilli, çok kültürlü planlanması gereken oyunların senaryolarının oluşturulması sırasında ilgili kamu kurum ve kuruluşları gençleri destekleyecek.

ÇALIŞMA OFİSİ KURULACAK

Toplantıda; projeye uluslararası katılımının sağlanması gerektiği vurgulanırken Bilişim Vadisinde; Dijital Türk Oyunları Platformu koordinasyonunda bir çalışma ofisi kurulması ve projenin bir merkezden yönetilmesi konuları da görüşüldü;ne tür oyunlar geliştirileceği, hangi kategorilerin öne çıkacağı, kimleri kapsayacağı ve nasıl bir takvim içerisinde hangi finans yöntemleri ile üretimlerin gerçekleşeceği konularına değinildi. Fikir, tasarım ve uygulama aşamalarının ayrı ayrı ele alınması gerekliliğinin altı çizilen toplantıda yatırımcı bulabilecek oyunların desteklenmesi hususu ağırlıklı görüş olarak ortaya konuldu.

OYUN GELİŞTİRME YAZ KAMPI

Arama konferansı, Bilişim Vadisinde 300 katılımcı ile birlikte 19 Ağustos’ta başlayan Oyunla Gelecek Oyun Geliştirme Yaz Kampının Sertifika Töreni kapsamında gerçekleşti. Oyun Geliştirme Yaz Kampı, Türkiye genelinden gelen 4500 başvurundan seçilen 300 katılımcı ile tamamen ücretsiz eğitimler çerçevesinde tamamlandı. Kamp süresince, 10 günde Bilişim Vadisi Kongre Merkezinde 20’den fazla oyun geliştirilerek Türkiye’de bir ilki gerçekleşti. Birçok yönden ilklerin yaşandığı kampta, sinema animasyon ve oyun geliştirme eğitimleri aynı program içerisinde verildi. Yepyeni bir öğrenme modelinin kurgulandığı kampta, liseli-üniversiteli öğrenciler, mezunlar ve profesyoneller, farklı becerilerde onar kişiden oluşan ekipler halinde bir yandan öğrendiler bir yandan öğrettiler ve kısa zamanda oyun geliştirme tecrübesi yaşadılar.

YENİ İŞ KAPILARI AÇILDI

Bu kadar kısa zamanda hayat bulan oyunlar uluslararası oyun yayınclarının da hazır bulunduğu sunumlarda incelendi, değerlendirildi ve pazara sunulmak için geliştirme notları alındı. Sunumlarda hazır bulunan Bilişim Vadisi yetkilileri oyun geliştirmek isteyen gençlere bir çağrı yaparak kuluçka merkezlerine başvurmalarını istedi. Bir anda onlarca gencin iş imkanına kavuşmasına imkan sunan kampı değerlendiren gençler, birlikte iş yapmanın tadını ilk kez aldıklarını, yıllardır tek başlarına sürdürdükleri mücadelenin anlamsızlığını anladıklarını ifade ettiler. www.oyunlagelecek.com web sitesinden detaylarını öğrenebileceğiniz kampın eğitim videoları uzaktan eğitim sistemi ile dışarıdan katılımcılara da açık.

DEVAMI GELECEK

Tamamen ücretsiz olan gönüllüler tarafından idare edilen oyun geliştirme kamplarının devamının geleceğini ve gençlerimize her türlü imkanı sunmak için hazır olduklarını bildiren Bilişim Vadisi, zafer oyunları projesinin hayata geçmesi durumunda benzer bir geliştirme kampını gerçekleştirmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Küresel pazarda başarılı işler çıkaran Türk oyun geliştiriciler ise gençlerimizin oyun oynadıkları kadar oyun üretmelerini de istiyor.

Yorumlar